top of page

Домедична допомога для цивільних осіб

Публікуємо рекомендації з надання домедичної допомоги в умовах військового стану для цивільних осіб.

Пам’ятайте, підготовлений — значить захищений!

 1. Надавайте допомогу лише за умови, що це безпечно для вас. Власна безпека – пріоритет. Для цього огляньте місце події та переконайтесь, що вам нічого не загрожує.

 2. Якщо маєте можливість, перемістість постраждалого у більш безпечне місце.

 3. Оцініть його стан. Перевірте, чи він у свідомості, чи дихає. Можна звернутись до людини із запитанням, щоб визначити чи вона у свідомості. Не натискайте на частини тіла пораненого для того, щоб визначити його стан. Нормальне дихання – це не менше 2-3 видихів за період часу, коли ви можете вголос порахувати від 501 до 510 (10 сек). Видихом рахується – підйом та опускання живота. Якщо постраждалий у свідомості, то нагальної необхідності перевіряти пульс та дихання одразу немає.

 4. Зверніться за номером «103» для виклику бригади екстреної медичної допомоги. Якщо необхідно, то зверніться до інших екстрених служб (поліція, ДСНС).

 5. Зупиніть критичні (артеріальні чи венозні) кровотечі. Для цього використайте кровоспинний джгут, турнікет чи тугу пов’язку. Накладайте кровоспинний джгут/турнікет максимально вище за місцем кровотечі на кінцівки постраждалого. Правильно накладений кровоспинний джуг/турнікет передбачає, що кровотеча зупинена. Також потрібно зафіксувати час його накладення. За відсутності засобів для зупинки кровотечі, тисніть на рану. Важливо: НЕ переставайте тиснути на рану до приїзду медиків чи накладення кровоспинного джгута/турнікета. Залежно від виду кровотечі – зупинка тиску на рану може стати смертельною для людини.

 6. Забезпечте прохідність дихальних шляхів. Якщо у постраждалого в роті є сторонні предмети, рвотні маси, приберіть їх для відновлення прохідності дихальних шляхів.

 7. Якщо навіть після зупинки кровотечі та забезпечення прохідності дихальних шляхів у пораненого не з’явились життєві ознаки, варто розпочинати серцево-легеневу реанімацію (СЛР).

 8. Для СЛР покладіть постраждалого на спину, закиньте голову назад. Натискайте посеред грудної клітини двома руками: основу однієї долоні накрийте другою долонею. Глибина натискання має становити близько 5-6 см. Частота натискань має складати близько 100-120 на хвилину.

 9. Тримайте пораненого у стабільно боковому положенні до приїзду медиків.

 10. Не залишайте постраждалого самого. Навіть якщо ви зупинили кровотечу, поранений у свідомості може захотіти зняти джгут чи турнікет, адже йому боляче.


Посилання на базові курси з домедичної допомоги в умовах воєнного часу для цивільних осіб

Відеокурс від викладачів Тернопільський національний медичний університет імені І.Я. Горбачевського та фахівців Українського науково-практичного центру екстреної медицини та медицини катастроф: https://youtu.be/qbt2jP7mHDc


Основне із курсу:

 • в яких зонах безпечно надавати допомогу;

 • як правильно виявити та зупинити критичну кровотечу;

 • особливості накладання турнікету, тиснучих пов’язок, здійснення тампонади;

 • як забезпечити прохідність дихальних шляхів;

 • що робити при травмах ока.

Окрім того, за участі Всеукраїнської ради реанімації також підготовлено коротке відео щодо порятунку людини під час критичних кровотеч https://bit.ly/3C4e8jB

Перегляд двох відео займає трохи більше години, але може врятувати життя!

Commentaires


Обрані новини
Нещодавні новини
Архів
bottom of page